Kako povedati odraslim, da se ti je na internetu zgodilo nekaj slabega?

So te začeli preko spleta nadlegovati, te žalijo, morda celo nekdo deli tvoje gole posnetke ali pa te nagovarja k dejanjem, ki jih ne želiš početi? V takem primeru se je vedno smiselno pogovoriti s kom od odraslih. Najbolje s starši. Če pa si ne želiš, pa recimo z razredničarko, svetovalno delavko ali s kom drugim od odraslih, ki mu zaupaš, npr. s stricem, teto, babico, dedkom itd.

Pogovor z nekom od odraslih je pomemben, saj ti lahko pomagajo z nasvetom ali pa s konkretnimi dejanji. Včasih je že samo pogovor dovolj, da se nekoliko sprostiš, obenem pa dobiš ideje, kako se spopasti s težavo. Pri tem niti ni treba, da je tisti, s katerim se pogovarjaš velik poznavalec interneta. Dovolj bo, da ti bo predstavil drugačen, svoj pogled na težavo.  

Da bo pogovor lažje stekel, upoštevaj nekaj nasvetov.

Pravi čas za pogovor je pomemben. Ni dovolj le tvoje razpoloženje, temveč tudi, da med pogovorom ne bo preveč motenj in da bo časa za pogovor dovolj. Če se pogovarjaš s starši, je tak pogovor smiselno imeti med vožnjo v avtu ali med kosilom ali večerjo.

Začni tako, da poveš, kako se počutiš. Če ti je težko govoriti o tem, začni z besedami, s katerimi izraziš, da ti je težko govoriti o tem, da ti je nerodno in da se bojiš reakcije.

Morda bodo potrebovali čas za premislek o povedanem. Lahko se bo zgodilo, da bo sogovornik šokiran ali zaskrbljen in se bo najprej odzval žalostno ali jezno. Ne pozabi, da je to človeško in da je čustvena reakcija normalna, tudi to bo minilo. Ne jemlji krivde za njihovo počutje nase. Tak kot si, si OK in si zaslužiš podporo starša, odraslega. Večina staršev in vzgojiteljev želi, da so njihovi otroci iskreni. To pomeni, da bodo verjetno hvaležni in ponosni, da si jim povedal.

Med teboj in odraslim je generacijski prepad. Za odrasle je lahko spletni svet otrok in mladih včasih težko razumljiv. Zato jim boš morda moral razložiti, kako deluje. Predstave, ki jih imajo o spletnih stikih ali spletni spolnosti, se lahko prav tako razlikujejo od dejanskega. S tem ni nič narobe. S pogovorom lahko pridemo do razumevanja drug drugega in različnih pogledov generacij. 

Zapiši. Se ti zdi, da si ne upaš pogovoriti ali pa ne veš kako začeti? Potem zapiši na papir in izroči odraslemu ali pa pošlji preko katere od aplikacij za sporočanje, s katero komuniciraš z odraslimi. Pogovor lahko izvedeš kasneje.

Uporabljen vir: BIK, 6.3.2023