Pri intenzivni rabi naprav z zasloni lahko občutimo slabost, ki se pojavi kot posledica prekomerne uporabe digitalnih naprav. To poimenujemo kibernetska slabost.
Slabost se pojavi kot posledica čutnega konflikta med različnimi oblikami podatkov, ki so nam posredovani preko digitalnih naprav. Najpogosteje se pojavi pri zelo aktivnih igralcih videoiger in na splošno pri posameznikih, ki pogosto uporabljajo digitalne naprave. Dogajanje na zaslonu je lahko dinamično, kar povzroča neskladje zaznavanja – naše oči pri drsenju po zaslonu zaznavajo gibanje, medtem ko naše telo v resnici miruje, kar sporočajo možganom druga čutila. Zaradi tega neskladja se lahko razvije slabost.
Pri osebah, ki trpijo za kibernetsko slabostjo, se pojavijo simptomi slabosti in omotice, glavobol, zgaga, utrujenost, razdražljivost ter občutek neuravnoteženosti in nestabilnosti, v najhujših primerih pa tudi bruhanje. Če zaznamo katerega izmed omenjenih simptomov, jih lahko lajšamo z naslednjimi prijemi:
- zmanjšamo čas za zasloni digitalnih naprav;
- če je le mogoče, obveznosti opravljamo prek zvočnih klicev in ne video konferenc;
- privoščimo si kratke odmore, da si spočijemo oči in nekaj časa gledamo v nekaj mirujočega v daljavi (npr. drevo na travniku, ki ga vidimo skozi okno, ulično svetilko ipd.) – vsakih 20 minut za 20 sekund gledamo v daljavo;
- gradivo za učenje si natisnemo;
- izklopimo obvestila, ki se nam samodejno prikazujejo na zaslonu;
- namesto miške uporabljamo tipke s puščicami – tako bomo upočasnili hitrost premikanja vsebine na zaslonu (besedila);
- delamo redno odmore;
- zmanjšamo jakost svetlobe zaslona (svetilnost);
- povečamo razdaljo med očmi in zaslonom;
- igramo videoigre, ki nimajo hitrega dinamičnega dogajanja (npr. strategije).
Za zdravljenje hujših oblik kibernetske slabosti strokovnjaki priporočajo tudi rehabilitacijsko terapijo, ki vključuje nadzorovano izpostavljenost dražljajem, ki povzročajo simptome, dokler jih možgani ne začnejo pravilno obdelovati.