Kot pri vseh družabnih medijih, nas spoštovanje samega sebe in drugih naredi bolj varne. Ali gre za pozitivne ali negativne izkušnje je odvisno od tega, kako nekdo uporablja aplikacijo ali storitev, ali gre za odnose med dejanskimi prijatelji, in kako se pri uporabi aplikacije Snapchat uporabniki vedejo drug do drugega. Prijatelji se lahko pogosto šalijo, vendar večina otrok s svojimi prijatelji lepo ravna. Da smo o tem lahko prepričani, pa seveda nikakor ne škodi imeti pogovora (ne pridige) z otroki o tem, kako uporabljajo aplikacijo Snapchat.
- Naj ne delajo zaslonskih slik brez dovoljenja. Nekateri ljudje to dojemajo kot osnovni bonton – snemanje drugega s telefonom ali fotografiranje sramotnega trenutka brez dovoljenja je bilo vedno označeno kot nevljudno, in podobno velja tudi za Snapchat. Če nekdo deli vašo fotografijo, kjer spite z odprtimi usti v avtu, vam to verjetno ne bi bilo všeč. Večina najstnikov najverjetneje ve, da takšno obnašanje ni zaželeno pri uporabi aplikacije Snapchat, vendar ne škodi, če jih o tem povprašamo.
- Starši, prosimo vas tudi, opominjajte otroke, da svojega gesla ne delijo z nikomer, niti z najboljšimi prijatelji! Če nekdo pozna njihovo geslo, ima več možnosti, da jih pooseblja ali kakorkoli osramoti. Za več informacij o zaščiti gesla si lahko preberete na naši strani.
- Starše običajno skrbi zaradi sekstinga – da bi otroci pošiljali njihove gole ali seksualno eksplicitne fotografije – vendar je to mnogo manj razširjeno kot to napovedujejo nekateri mediji. Pravzaprav raziskave kažejo, da je med otroki to zelo redko. Še vedno pa je seveda možno, da do sekstinga pride, zato je dobro, da najstniki vedo, kakšne so lahko posledice. Najboljši način je, da jim svetujemo, da nikoli ne fotografirajo in delijo z drugimi slik, zaradi katerih bi lahko sedaj ali v prihodnosti zašli v težave.
- Če vas skrbi, da aplikacijo Snapchat uporablja oseba mlajša od 13 let, lahko to prijavite tako, da pošljete e-pošto na naslov support@snapchat.com.
- Če otrok prejme neprimerne fotografije ali videoposnetke ali ga nekdo nadleguje, se obrnite na Snapchat preko safety@snapchat.com ali pojdite na spletno stran www.Snapchat.com in kliknite na rubriko Support (podpora). V manj verjetnem primeru, ko naletite na karkoli, kar se zdi nezakonito ali celo nevarno, ali če utemeljeno sumite, da nekomu grozi škoda ali samopoškodba, se obrnite na policijo ali takoj pokličite 113.