- Z otrokom se pogovarjajte o vedenju na spletu, naučite ga kakšna je pravilna raba interneta, seznanite ga s tveganji in kako se tem tveganjem izogniti.
- Ne prepovejte mu uporabe računalnika ali mobilnega telefona, v primeru, da se mu zgodi kaj neprimernega na internetu, ali sam naredi napako. To ima lahko nasproten učinek, saj se otrok o težavah na internetu zaradi strahu, da bo ostal brez računalnika, ne bo upal pogovoriti z vami.
- Računalnik naj ne bo v otroški sobi. Še posebno mlajši otroci naj dostopajo do računalnika iz skupnih prostorov, kot je dnevna soba. Enako velja za uporabo mobilnih telefonov in tablic.
- Seznanite se z družabnimi omrežji in s tveganji. Poučite se o tem, katera družabna omrežja in aplikacije za sporočanje se uporabljajo, katera so najbolj priljubljena in katera ima najraje vaš otrok.
- Seznanite se s tem, kaj na spletu počne vaš otrok. Gradite odnos na zaupanju in sprašujte otroka o tem kaj počne na internetu, s kom se pogovarja in kaj objavlja. Povprašajte ga o njegovih nastavitvah zasebnosti.
- Posebej pozorni bodite na to, s kom se otrok prek interneta pogovarja. Povprašajte ga ali je prek spleta spoznal kakšne nove prijatelje, kdo so, kje jih je spoznal in o čem se z njimi pogovarja.
S temi napotki lahko močno omejite tveganje, da bi vaš otrok postal žrtev spletnega groominga, v primeru da je do tega že prišlo, pa obvestite policijo.