Prvo srečanje z nekom, ki ga ne poznaš, vedno predstavlja tveganje. Kdo je ta oseba? Je res to, za kar se izdaja, ali morda skriva svoje prave namene? Takšne misli so naš obrambni mehanizem, ki mu je treba prisluhniti. Na srečanje se odpravi le, če si res prepričan, da ni nič sumljivega.
- Premisli, preden se odločiš za srečanje. Osebno srečanje z nekom, ki ga poznaš samo prek spleta, vedno prinaša tveganja. Pred srečanjem opravi malo detektivskega dela, vprašaj prijatelje, ali morda poznajo to osebo, in jo preveri prek spletnih iskalnikov. Tudi v pogovorih skušaj ugotoviti, ali sogovornik res nima kakih skritih namenov in ne manipulira s teboj.
- Obvesti starše ali skrbnike. Povej jim, kam greš, s kom se srečuješ in kdaj se boš vrnil. Naj ti ne bo nerodno. Priporočamo celo, da s seboj vzameš starša ali skrbnika, ki naj od daleč opazuje dogajanje. In če se npr. pojavi nekdo, ki je starejši, kot se je v pogovoru predstavljal, pride na pomoč.
- Nikoli se ne srečaj sam. Če se odločiš za srečanje, povabi s seboj prijatelja ali drugo zaupanja vredno osebo. Če to ni mogoče, se z njimi dogovori za varnostni načrt – prosi, naj te med srečanjem pokličejo ali ti pošljejo sporočilo, da preverijo, ali je vse v redu.
- Izberi varen prostor. Srečaj se na javnem mestu v svetlem času dneva, kjer je veliko ljudi, na primer v kavarni, parku ali nakupovalnem središču. Izogibaj se lokacijam, kjer je malo ljudi in so odmaknjene od dogajanja ter večernim in nočnim uram.
- Ne razkrivaj dodatnih osebnih podatkov. Če oseba začne zahtevati več informacij, kot si jih že delil, bodi previden.
- Zaupaj svojemu občutku. Če se ob srečanju počutiš neprijetno ali ti oseba deluje sumljiva, takoj odidi.