- Poučite učence o pomembnosti varne rabe interneta. Safe.si ponuja vrsto delavnic, ki obravnavajo varnost na internetu.
- Ozaveščajte učence o spletnem nasilju. Spletno nasilje naj ne bo tabu tema, o kateri se ne govori, ampak jo postavite v središče pozornosti, ko govorite o internetu in družabnih omrežjih.
- Spodbudite učence k temu, da vsakršno neželeno vedenje na spletu prijavijo. Učenci se morajo zavedati, da je spletno nasilje treba prijaviti, saj se ga le na tak način lahko zaustavi. Naj vedo, da imajo podporo pri vas in da boste v primeru incidenta ustrezno ukrepali.
- Sprejmite pravila in smernice, ki se nanašajo na spletno nasilje. Ustvarite jasne meje, ki se jih morajo zavedati tudi učenci, vključno s pravnimi posledicami v primeru kršenja.
- Vključite starše. Starši se pogosto ne zavedajo, kaj se dogaja, zato jih aktivneje vključite v dogajanje v šoli, da lahko potem posredujejo doma.
- Ne prepovedujte tehnologije v šoli. Prepoved pogosto težave le poslabša, spletno nasilje pa ostaja bolj prikrito, kot bi bilo sicer. Če bo uporaba tehnologije v šoli dovoljena, bo šola lažje nadzorovala kaj se dogaja.
- Ustvarite pozitivno okolje, kjer se učitelji in učenci medsebojno cenijo in spoštujejo. Med učenci in učitelji naj vlada odprta komunikacija, saj lahko le na tak način učenci zaupajo učiteljem ter ravnatelju, da bodo v primeru incidenta deležni podpore in pomoči.
- Sledite novostim in napredkom tehnologije. Težave s spletnim nasiljem se zaradi hitrega napredka v tehnologiji tudi zelo hitro spreminjajo. Pomembno je, da ostanete na tekočem, pri čemer je izobraževanje bistvenega pomena. Za učitelje Safe.si pripravlja tudi delavnice in izobraževanja, ki vam bodo pomagala v vrtincu novih tehnologij.