Otrokove pravice na spletu

Hej, a veš, da digitalni svet sploh ni bil narejen za otroke? Vseeno pa se v njem vsak dan zadržujejo milijoni mladih, kot si ti. Veliko jih ima težave s prekomerno rabo digitalnih naprav, kar lahko slabo vpliva na njihovo zdravje, splošno počutje in šolski uspeh. Čas, ki ga mladi preživite na spletu, se je med letoma 2010 in 2020 skoraj podvojil, premalo pa se govori o zaščiti vaših pravic v digitalnem svetu.

Kot otrok, kar pomeni vsako osebo do dopolnjenega 18. leta, imaš poleg splošnih človekovih pravic tudi posebne pravice, ki veljajo tako v fizičnem kot v spletnem svetu. Te pravice vključujejo zaščito in varnost, zasebnost in varstvo podatkov, zdravje, pravico do zbiranja in združevanja, informiranost, izobraževanje in digitalno pismenost, igro in počitek ter sodelovanje in pravico biti slišan.

Te pravice temeljijo na štirih glavnih principih iz mednarodnih konvencij o človekovih pravicah: vključenost brez diskriminacije, upoštevanje otrokove koristi na prvem mestu, pravica do preživetja in razvoja ter pravica do izražanja mnenj.

Otrokove pravice v digitalnem svetu niso nič novega, novo je le okolje, kjer je tvoje pravice treba zaščititi. Poleg zaščite pa ti mora digitalni svet omogočiti, da v polni meri razviješ in izkoristiš svoje potenciale. Za to so odgovorne posamezne države, v skladu z mednarodnimi dokumenti.

Predstavljamo 10 pravic otrok v digitalnem okolju, ki smo jih izbrali izmed tistih, ki jih navaja Komentar št. 25 Odbora za otrokove pravice Združenih narodov:

  1. Pravica do dostopa do informacij: otroci morate imeti dostop do digitalnih vsebin, ki so primerne vaši starosti in ki vas bodo opolnomočile.
  2. Pravica do lastnega mnenja in svobode izražanja: otroci imate pravico do izražanja svojih mnenj in idej v digitalnem okolju.
  3. Pravica do združevanja in miroljubnega zbiranja: digitalno okolje mora otrokom zagotavljati priložnosti za srečevanje, izmenjavo in posvetovanje z vrstniki, odločevalci in drugimi, ki imajo enake interese.
  4. Pravica do zasebnosti: otroci imate pravico do zaščite svojih osebnih podatkov in zasebnosti v digitalnem okolju.
  5. Pravica do zaščite pred škodljivimi vsebinami, nasiljem in zlorabo: otroci morate biti zaščiteni pred vsakršnimi vsebinami, ki bi lahko škodovale vašemu zdravju in razvoju.
  6. Pravica do izobraževanja: digitalno okolje mora otrokom omogočati dostop do izobraževalnih vsebin in orodij.
  7. Pravica do zdravja: digitalno okolje ne sme škodovati fizičnemu in duševnemu zdravju otrok.
  8. Pravica do sodelovanja, prostega časa in igre: otroci morate imeti možnost sodelovati v digitalnih dejavnostih, ki so primerne vaši starosti.
  9. Pravica do enakosti: vsi otroci morate imeti enake možnosti za dostop do digitalnih tehnologij in vsebin.
  10. Pravica do zaščite pred izkoriščanjem: otroci morate biti zaščiteni pred ekonomskim, komercialnim, spolnim in drugim izkoriščanjem v digitalnem okolju.

Več o vseh pravicah otrok v digitalnem okolju na:

PriponkaVelikost
PDF icon Tvoja digitalna načela4.27 MB

Financirano s strani Evropske unije. Izražena stališča in mnenja so zgolj stališča in mnenja avtorjev in ni nujno, da odražajo stališča in mnenja Evropske unije ali Evropske izvajalske agencije za zdravje in digitalno tehnologijo (HaDEA). Zanje ne moreta biti odgovorna niti Evropska unija niti HaDEA.

Pravno obvestilo  |  Politika zasebnosti in uporaba piškotkov

© Fakulteta za družbene vede, Univerza v Ljubljani.
Vse pravice pridržane, razen za vsebine (videi, gradiva, besedila, slike itd.), ki so objavljene pod licencami Creative Commons.

Fakulteta za družbene vede Arnes MISSS Insafe
Logotip MDP EU Logotip - Sofinancira Evropska unija