Točka osveščanja o varni rabi interneta in mobilnih naprav za otroke, najstnike, starše in učitelje
Točka osveščanja o varni rabi interneta
Ko se na družbenih omrežjih ujamemo v neskončno pomikanje po vsebinah, ne plačujemo le s svojim časom – pogosto plačujemo tudi s svojimi osebnimi podatki. Platforme zbirajo podatke, kot so starost, interesi in celo, koliko časa se posameznik zadrži pri določenih objavah. Na podlagi teh podatkov nato prikazujejo oglase in prilagojene vsebine, da nas zadržijo na platformi še dlje.
MMC RTV SLO je objavil daljši pogovor s športno psihologinjo Majo Smrdu, ki je opozorila na nevarnosti pretirane uporabe zaslonov pri mladih športnikih. Izpostavila je, da lahko preveč časa pred zasloni negativno vpliva na miselne sposobnosti, duševno zdravje in telesno pripravljenost – vse to pa lahko vodi do slabših rezultatov in poveča tveganje za poškodbe.
Točka osveščanja o varni rabi interneta Safe.si pripravlja konferenco o izzivih umetne inteligence, ki bo v prvi vrsti namenjena ravnateljem, učiteljem in drugim šolskim delavcem, ki delajo z otroki.
Če z veseljem uporabljaš sodobne internetne tehnologije in ti je pomembno, da jih uporabljaš čim bolj varno, obenem pa te veseli znanje in izkušnje deliti z mlajšimi od sebe, te vabimo, da se pridružiš izkušeni ekipi izvajalcev Safe.si delavnic.
Lažne informacije se danes širijo z neverjetno hitrostjo, podobno kot virusi. To je še posebej nevarno med volitvami, ko lahko zavajajoče novice močno vplivajo na javno mnenje. Kar 73 % Američanov je že zasledilo lažne volilne novice, polovica pa jih težko loči od resničnih.
Umetna inteligenca je energetsko potratna – eno vprašanje ChatGPT porabi toliko energije kot 60-vatna žarnica v dveh minutah. Milijoni zahtev dnevno povzročajo ogromno porabo energije, kar prispeva h globalnemu segrevanju. Tudi družbena omrežja s prenosom podatkov, kot so slike in videi, znatno povečujejo okoljsko obremenitev.
Praznični nakupi so tik pred vrati in z vseh strani nas privabljajo ponudbe z neverjetnimi popusti. Prav v tem času pa se na spletu občutno poveča število prevar, opozarjajo pri Varni na internetu.
Sedem francoskih družin je vložilo tožbo proti TikToku, saj menijo, da aplikacija škoduje zdravju mladih in je neposredno prispevala k dvema samomoroma 15-letnikov. Tožniki poudarjajo, da je zasnova TikToka »zasvojljiva« in da pomanjkljiv nadzor nad vsebinami predstavlja veliko tveganje za mlade uporabnike.
https://safe.si/video/video-predavanja/vas-otrok-digitalni-dzungliStarševstvo v sodobnem svetu informacijsko- komunikacijske tehnologije, kjer telefoni (in računalniki) z aplikacijami živih barv in hitrega dogajanja kradejo otrokovo pozornost, ni preprosto. Prezgodnja in tudi preveč intenzivna uporaba naprav z zasloni ima škodljive posledice na razvoj otrok. To ugotavljajo različni strokovnjaki, med drugim tudi slovenski pediatri.
Snapchat ima veliko najstniških uporabnikov. V pomoč učiteljem in svetovalnim delavcem je Snapchat pripravil vodič, ki bo pomagal razumeti delovanje Snapchata in njegove nastavitve varnosti in zasebnosti.
Financirano s strani Evropske unije. Izražena stališča in mnenja so zgolj stališča in mnenja avtorjev in ni nujno, da odražajo stališča in mnenja Evropske unije ali Evropske izvajalske agencije za zdravje in digitalno tehnologijo (HaDEA). Zanje ne moreta biti odgovorna niti Evropska unija niti HaDEA.
Pravno obvestilo | Politika zasebnosti in uporaba piškotkov
© Fakulteta za družbene vede, Univerza v Ljubljani.
Vse pravice pridržane, razen za vsebine (videi, gradiva, besedila, slike itd.), ki so objavljene pod licencami Creative Commons.