Točka osveščanja o varni rabi interneta in mobilnih naprav za otroke, najstnike, starše in učitelje
Točka osveščanja o varni rabi interneta
Več kot polovica evropskih potrošnikov redno igra videoigre – med otroci in mladostniki pa je ta delež še večji. Leta 2020 so nakupi v videoigrah v svetovnem merilu ustvarili čez 50 milijard ameriških dolarjev prihodka, kar predstavlja četrtino vseh prihodkov na trgu video iger. Kljub temu pa pri nakupih v video igrah še vedno manjkajo ključne zaščite potrošnikov.
Youth Internet Monitor je projekt avstrijske točke za varno rabo interneta SaferInternet.at, ki zbira podatke o družbenih medijih, ki jih uporabljajo mladi v Avstriji. Kaj meniš, katera omrežja in aplikacije so trenutno najbolj popularni med tvojimi avstrijskimi vrstniki?
(Sporočilo za javnost) Obseg spletnega nasilja med osnovnošolci se je v zadnjih šestih letih občutno povečal, med dekleti 18-odstotno in med fanti 12-odstotno. Vsaj eno obliko spletnega nasilja že doživelo kar 65 % osnovnošolk in 55 % osnovnošolcev zadnjega triletja osnovne šole.
Safe.si se je pridružil kampanji PREPOZNAJ. SPREGOVORI. USTAVI., ki jo izvaja organizacija Missing Children Europe. Namen kampanje je najstnike osveščati o problematiki manipulativnega vedenja z namenom škodovanja. V sklopu kampanje bomo v avgustu na Safe.si kanalih na družbenih omrežjih delili šest kratkih videov.
V začetku poletja je Snapchat dodal kar nekaj novih funkcionalnosti za varno uporabo aplikacije, od podrobnih opozoril do novih pristopov za blokiranje uporabnikov. Jih že poznaš in uporabljaš?
Julija je Evropska komisija objavila novo strategijo digitalne preobrazbe z namenom zagotavljanja odprtega, varnega, zaupnega, pravičnega in vključujočega digitalnega okolja za vse prebivalce Evropske unije.
Predsednica Republike Slovenije, dr. Nataša Pirc Musar, je maja 2024 gostila tretji predsedničin forum, na katerem so sodelovali številni strokovnjaki, ki se srečujejo s problematiko nasilja v družbi. Del foruma je bila posvečen tudi problematiki medvrstniškega spletnega nasilja, sodeloval pa je tudi Safe.si.
Naši spletni profili so pomemben način za izražanje, a ni vedno tako preprosto vedeti, s kom se pravzaprav pogovarjamo. Se ti je že kdaj zgodilo, da je tebi ali prijatelju nekdo vdrl v spletni račun? Znaš prepoznati znake vdora?
Nova orodja so pripravili v sodelovanju s strokovnjaki s področja izsiljevanja in spletnih zločinov. Cilj je zaščiti uporabnike pred izsiljevanjem z golimi posnetki ter preprečiti tudi druge možne zlorabe intimnih fotografij. Prav tako želijo zločincem čim bolj otežiti iskanje žrtev – tako na Meta platformah, kot sta Facebook in Instagram, kot tudi drugje na spletu. Nenazadnje pa želijo tudi mlade čim bolj spodbuditi, da prepoznajo prevare in se pred njimi zaščitijo.
Šolsko leto se je končalo in zakorakali smo v počitnice. Pred nami sta dva meseca, ko se ne bo treba ukvarjati z domačimi nalogami, učenjem za teste in zgodnjim vstajanjem z namenom da bomo pravočasno v šoli. Sprostili se bomo, odpočili in doživeli marsikaj zanimivega. Verjetno nas bo pri tem spremljal tudi telefon ali računalnik, zato je prav, da smo vseeno pozorni na nekaj stvari, da se nam vesele počitnice ne bodo spremenile v neprijetno moro.
Financirano s strani Evropske unije. Izražena stališča in mnenja so zgolj stališča in mnenja avtorjev in ni nujno, da odražajo stališča in mnenja Evropske unije ali Evropske izvajalske agencije za zdravje in digitalno tehnologijo (HaDEA). Zanje ne moreta biti odgovorna niti Evropska unija niti HaDEA.
Pravno obvestilo | Politika zasebnosti in uporaba piškotkov
© Fakulteta za družbene vede, Univerza v Ljubljani.
Vse pravice pridržane, razen za vsebine (videi, gradiva, besedila, slike itd.), ki so objavljene pod licencami Creative Commons.