Strategija za boljši internet za otroke (BIK+) je bila sprejeta 11. maja 2022. S strategijo želi EU zagotoviti, da bodo otroci pri uporabi spleta zaščiteni, spoštovani in opolnomočeni v skladu z evropskimi digitalnimi načeli in nihče ni zapostavljen. Strategija odraža poglede številnih deležnikov, predvsem pa otrok, ki bodo vključeni v njeno izvajanje in spremljanje.
Ukrepi v skladu s strategijo se delijo na tri stebre, ki obravnavajo:
- varno digitalno izkušnjo otrok z zaščito otrok pred škodljivimi in nezakonitimi spletnimi vsebinami, ravnanji, stiki in tveganji kot mladimi potrošniki ter ukrepe za izboljšanje njihovega dobrega počutja na spletu z varnim, starosti primernim digitalnim okoljem, ustvarjenim na način, ki spoštuje otrokove koristi;
- digitalno opolnomočenje, tako da vsi otroci, tudi tisti, ki so v ranljivem položaju, pridobijo potrebna znanja in spretnosti ter kompetence, da se lahko varno in odgovorno izražajo v spletnem okolju;
- aktivno sodelovanje in spoštovanje otrok, ki jim daje besedo v digitalnem okolju, z več dejavnostmi, ki jih vodijo otroci, za spodbujanje inovativnih in ustvarjalnih varnih digitalnih izkušenj.
Sodelovanje mladih ostaja prednostna naloga. BIK+ podpira aktivno sodelovanje otrok in spoštuje njihova stališča, na primer z organizacijo ocene strategije BIK+ pod vodstvom otrok vsaki dve leti, povečanjem dejavnosti med vrstniki na nacionalni, regionalni in lokalni ravni ter pričakovanjem, da se bo industrija posvetovala z mladimi uporabniki.
Strategija BIK+ bo še naprej prispevala k razvoju politik v državah članicah EU. Komisija bo še naprej delila izkušnje, strokovno znanje in vrednote z mednarodnimi organizacijami in partnerji ter podpirala skupni pristop k digitalnim pravicam otrok po vsem svetu. BIK+ je digitalni del celovite strategije EU o otrokovih pravicah iz leta 2021.