Točka osveščanja o varni rabi interneta in mobilnih naprav za otroke, najstnike, starše in učitelje
Točka osveščanja o varni rabi interneta
Dejstvo je, da internet omogoča dostop do neskončnega vira informacij, vendar uporabnike izpostavlja tudi tveganjem, ki vplivajo na človekove pravice. Najnovejši projekt, ki ga izvaja Fakulteta za družbene vede s partnerji, namenjen spoprijemanju s spletnim nasiljem nad ženskami in dekleti ne le ozavešča o tem pojavu, njegov cilj je tudi, da opolnomoči šolarje in študente o njihovih pravicah, poleg tega pa nudi podporo žrtvam in potencialnim žrtvam spletnega nasilja.
TikTok se je odločil, da bo začel z nadgradnjo družabnega omrežja, ki bo omogočilo vsem, ki ustvarjajo vsebine, da bodo lahko v živo komunicirali s svojimi sledilci. Storitev, ki bo ustvarjalcem omogočil dodatni zaslužek, bo začel počasi uvajati v naslednjih mesecih, najprej pa bo na voljo povabljenim.
V prvem letu pandemije koronavirusa so se starši srečali z mnogimi novimi izzivi, tudi na področju rabe interneta in drugih tehnologij pri otrocih. Pew Research Center ugotavlja, da so mnogi otroci Združenih državah Amerike v tem obdobju začeli uporabljati nove naprave in družabna omrežja.
Avstrijski center za varnejši internet je objavil rezultate vsakoletne raziskave med mladimi o uporabi družabnih omrežij in aplikacij. Najbolj priljubljeni letos so WhatsApp, YouTube in Instagram.
Letošnja mednarodna preventivna kampanja ob 25. maju, mednarodnem dnevu pogrešanih otrok, poteka pod sloganom Pomisli, preden objaviš. Namenjena je ozaveščanju o temi, ki je v zadnjih letih vse bolj problematična za otroke in mladoletne osebe; tj., deljenju "golih" fotografij, ki so jih ustvarili otroci in mladoletniki sami ali njihovi bližnji.
Družabno omrežje Instagram je med zelo popularno med mlajšimi uporabniki, starimi od 13 do 29 let v ZDA, ugotavlja PEW Research center, bolj pa je priljubljen pri ženskah.
Sodelavci mednarodnega projekta ERASMUS+ »Krepimo kompetence učiteljev proti spletnemu nasilju nad dekleti« so pripravili brezplačni spletni tečaj za učitelje, študente in vse, ki delajo z mladimi na temo problematike spletnega nasilja nad dekleti.
V okviru projekta Erasmus + »Gradimo kompetence učiteljev o spletnem nasilju nad dekleti« Fakulteta za družbene vede vabi učitelje in svetovalne delavce k sodelovanju na delavnici, na kateri bodo predstavili spletni tečaj in gradiva na temo spletnega spolnega nasilja in preverili, ali je tečaj dobro zasnovan.
Evropska Komisija je 11. maja 2022 sprejela novo evropsko strategijo za boljši internet za otroke (BIK+). Glavni namen strategije je izboljšati digitalne storitve primerne za posamezno starost otrok in poskrbeti, da je vsak otrok na spletu zaščiten, opolnomočen in se ga spoštuje.
Ena izmed bolj zaželenih možnosti med uporabniki Snapchata je bila možnost spreminjanja uporabniškega imena. Februarja letos je Snapcaht to končno omogočil in z nekaj hitrimi potezami je mogoče spremeniti ali popraviti uporabniško ime.
Za vsebine spletne strani odgovarjajo izključno avtorji (izvajalci projekta Center za varnejši internet). Evropska unija ne odgovarja za kakršnokoli morebitno uporabo na njej navedenih informacij.
Pravno obvestilo | Uporaba piškotkov
© Fakulteta za družbene vede, Univerza v Ljubljani.
Vse pravice pridržane, razen za vsebine (videi, gradiva, besedila, slike itd.), ki so objavljene pod licencami Creative Commons.