Točka osveščanja o varni rabi interneta in mobilnih naprav za otroke, najstnike, starše in učitelje
Točka osveščanja o varni rabi interneta
Če z veseljem uporabljaš sodobne internetne tehnologije in ti je pomembno, da jih uporabljaš čim bolj varno, obenem pa te veseli znanje in izkušnje deliti z mlajšimi od sebe, te vabimo, da se pridružiš izkušeni ekipi izvajalcev Safe.si delavnic.
Umetna inteligenca je energetsko potratna – eno vprašanje ChatGPT porabi toliko energije kot 60-vatna žarnica v dveh minutah. Milijoni zahtev dnevno povzročajo ogromno porabo energije, kar prispeva h globalnemu segrevanju. Tudi družbena omrežja s prenosom podatkov, kot so slike in videi, znatno povečujejo okoljsko obremenitev.
Praznični nakupi so tik pred vrati in z vseh strani nas privabljajo ponudbe z neverjetnimi popusti. Prav v tem času pa se na spletu občutno poveča število prevar, opozarjajo pri Varni na internetu.
Sedem francoskih družin je vložilo tožbo proti TikToku, saj menijo, da aplikacija škoduje zdravju mladih in je neposredno prispevala k dvema samomoroma 15-letnikov. Tožniki poudarjajo, da je zasnova TikToka »zasvojljiva« in da pomanjkljiv nadzor nad vsebinami predstavlja veliko tveganje za mlade uporabnike.
https://safe.si/video/video-predavanja/vas-otrok-digitalni-dzungliStarševstvo v sodobnem svetu informacijsko- komunikacijske tehnologije, kjer telefoni (in računalniki) z aplikacijami živih barv in hitrega dogajanja kradejo otrokovo pozornost, ni preprosto. Prezgodnja in tudi preveč intenzivna uporaba naprav z zasloni ima škodljive posledice na razvoj otrok. To ugotavljajo različni strokovnjaki, med drugim tudi slovenski pediatri.
Snapchat ima veliko najstniških uporabnikov. V pomoč učiteljem in svetovalnim delavcem je Snapchat pripravil vodič, ki bo pomagal razumeti delovanje Snapchata in njegove nastavitve varnosti in zasebnosti.
Razvoj umetne inteligence hitro napreduje, sledijo pa mu zaskrbljujoči vplivi – tako na družbo kot tudi na okolje. Izpusti toplogrednih plinov iz podatkovnih centrov se že od leta 2020 drastično višajo, kar nas postavlja pred ključno vprašanje o naši prihodnosti: umetna inteligenca ali skrb za podnebje?
V zadnjih letih strokovnjaki opozarjajo na opazno poslabšanje duševnega zdravja med mladostniki. Eden od dejavnikov, ki prispeva k večjemu stresu, pritiskom, tesnobi, slabi samopodobi mladih, je tudi internet. To so pokazale tudi raziskave med slovenskimi najstniki.
Ob začetku svetovnega tedna medijske in informacijske pismenosti, se začenja evropska kampanja MediaSmartOnline. Namen kampanje je osveščati o pomembnosti medijske pismenosti ter spodbuditi k razvoju veščin za varno in odgovorno uporabo digitalnih medijev.
Na Točki osveščanja o varni rabi interneta Safe.si bomo v torek, 22. oktobra 2023, ob 13:30. pripravili spletni seminar za učitelje in učiteljice, ravnatelje in ravnateljice ter šolske strokovne delavke in delavce z naslovom “Je dostop do interneta res otrokova pravica?“
Financirano s strani Evropske unije. Izražena stališča in mnenja so zgolj stališča in mnenja avtorjev in ni nujno, da odražajo stališča in mnenja Evropske unije ali Evropske izvajalske agencije za zdravje in digitalno tehnologijo (HaDEA). Zanje ne moreta biti odgovorna niti Evropska unija niti HaDEA.
Pravno obvestilo | Politika zasebnosti in uporaba piškotkov
© Fakulteta za družbene vede, Univerza v Ljubljani.
Vse pravice pridržane, razen za vsebine (videi, gradiva, besedila, slike itd.), ki so objavljene pod licencami Creative Commons.