Ali uporaba družabnih medijev vodi v depresijo?

27.1.2017

Družabna omrežja imajo velik vpliv na naše mentalno zdravje. Čeprav še ni jasno ugotovljeno, kako kompleksni so ti vplivi, pa se kaže, da uporaba družabnih omrežij, predvsem opazovanje veselih in srečnih objav, v času, ko se sami sicer dolgočasimo, lahko vodi v pojav depresije.

Nedavna ameriška študija, ki jo je sponzoriral Nacionalni inštitut za duševno zdravje, je prišla do zaskrbljujočih ugotovitev. V njej so namreč na vzorcu posameznikov iz ZDA opazili veliko povezanost med depresijo in količino časa, ki ga preživijo na družabnih medijih.

Seveda pa tega ne gre posploševati – številne podobne študije so namreč pokazale bolj mešane rezultate. Razmerje med družabnimi mediji in depresijo je namreč zelo zapleteno in nanj vplivajo številni dejavniki. Trenutno torej še ni na voljo zadosti oprijemljivih in kredibilnih informacij, kako uporaba družabnih medijev vpliva na naše razpoloženje in duševno zdravje.

Dokler to ne bo podrobno spoznano, je morda najboljša rešitev družabne medije uporabljati kot sredstvo za ohranjanje stikov s prijatelji in znanci, poleg tega pa ozavestiti dejstvo, da ne smejo preveč vplivati na naše počutje in samozavest. Ne smemo pa pozabiti, da ljudje na družabnih omrežjih običajno objavljajo le objave, ki jih kažejo v pozitivni luči.

Vir: The Conversation, 27.4.2016

Financirano s strani Evropske unije. Izražena stališča in mnenja so zgolj stališča in mnenja avtorjev in ni nujno, da odražajo stališča in mnenja Evropske unije ali Evropske izvajalske agencije za zdravje in digitalno tehnologijo (HaDEA). Zanje ne moreta biti odgovorna niti Evropska unija niti HaDEA.

Pravno obvestilo  |  Politika zasebnosti in uporaba piškotkov

© Fakulteta za družbene vede, Univerza v Ljubljani.
Vse pravice pridržane, razen za vsebine (videi, gradiva, besedila, slike itd.), ki so objavljene pod licencami Creative Commons.

Fakulteta za družbene vede Arnes MISSS Insafe
Logotip MDP EU Logotip - Sofinancira Evropska unija