Evropska komisija je predstavila novo aplikacijo za preverjanje starosti in smernice za večjo varnost mladih na spletu. Cilj? Da lahko otroci in najstniki še naprej uživajo v učenju, ustvarjanju in druženju na spletu – brez nepotrebnih tveganj, kot so škodljive vsebine ali nadlegovanje.
Kaj prinašajo nove smernice?
Smernice so nastale po pogovorih z različnimi skupinami – tudi z mladimi – in vključujejo priporočila za bolj varno spletno izkušnjo.
Manj zasvojenosti: Platforme naj zmanjšajo ali onemogočijo funkcije, ki te “priklenejo” na zaslon, kot so npr. zaporedni dnevi uporabe (“streaks”) ali obvestila, kdo je prebral tvoje sporočilo.
Boljši nadzor nad ustrahovanjem: Smernice priporočajo, da se mlade nauči, kako uporabniki utišajo ali blokirajo druge in preprečijo, da bi jih dodajali. Prav tako priporočajo, da se prepreči, da bi različni računi lahko delali posnetke zaslonov ali prenašali vsebine, ki jih objavljajo mladoletniki, da se prepreči neželeno razširjanje seksualiziranih ali intimnih vsebin..
Manj škodljivih vsebin: Smernice dajejo mladim uporabnikom večji nadzor nad tem, kar vidijo, in platforme pozivajo, naj dajo prednost izrecnim povratnim informacijam uporabnikov, namesto da bi se zanašale na spremljanje njihovega vedenja med brskanjem. Če mladi uporabnik navede, da ne želi videti določene vrste vsebine, ga ne bi smeli ponovno priporočati.
Zaščita pred neznanci: Računi mladoletnikov naj bodo privzeto nastavljeni kot zasebni, da jih ne morejo kontaktirati neznanci.
Pomembno je, da te spremembe ne omejujejo otrokovih pravic, ampak pomagajo, da se na spletu mladi uporabniki počutijo varneje.
Rešitev za preverjanje starosti
Prototip aplikacije za preverjanje starosti je uporabniku prijazen in varuje zasebnost ter določa „zlati standard“ pri zagotavljanju starosti na spletu. Uporabnikom bo omogočil, da preprosto dokažejo, da so starejši od 18 let, ko dostopajo do omejenih vsebin za odrasle na spletu, hkrati pa bodo imeli popoln nadzor nad vsemi drugimi osebnimi podatki, kot je točna starost ali identiteta uporabnika. Nihče ne bo mogel slediti, videti ali rekonstruirati vsebine, ki si jo posamezni uporabnik ogleduje.
Aplikacijo bodo najprej testirale Danska, Grčija, Španija, Francija in Italija, nato pa jo bodo prilagodili še drugim državam. Cilj je, da bo preverjanje starosti na spletu varno, zanesljivo in nevsiljivo.
V smernicah o zaščiti mladoletnikov je opisano, kdaj in kako bi morale platforme preverjati starost svojih uporabnikov. Priporočajo preverjanje starosti za platforme vsebin za odrasle in druge platforme, ki predstavljajo veliko tveganje za varnost mladoletnikov. Določajo, da bi morale biti metode za zagotavljanje starosti točne, zanesljive, zanesljive, nevsiljive in nediskriminatorne.