Med spomladansko epidemijo COVID-19 so se v medijih in po spletu širile številne neresnice in teorije zarote o koronavirusu. Najpogostejše so bile o čudežnih zdravilih, novi svetovni ureditvi, potegavščini ameriške Demokratske stranke, biološkega orožja, Billa Gates-a in omrežja 5G.
Neresnice ali »fake news« in teorije zarote so predstavljale skoraj 3 % člankov (1,1 milijona člankov) od 38 milijonov člankov iz tradicionalnih medijev v angleškem jeziku,ki jih je zajela raziskava Univerze Cornell. Med njimi jih je bilo 46 % v kategoriji teorije zarote.
Najpogostejše teorije zarote v času od 1. januarja do 26. maja 2020:
- Čudežno zdravilo (26,4 %) – v različnih teorijah zarot se je pojavljajo čudežno zdravilo, ki naj bi pozdravilo COVID-19. V povezavi s tem je bil pogosto omenjen ameriški predsednik Donald Trump.
- Nova svetovna ureditev (4,4 %) - tajne globalne vlade in različni predstavniki držav naj bi pod pretvezo epidemije COVID-19 na skrivaj vpeljevali nove svetovne ureditve.
- Potegavščina Demokratske stranke (3,6 %) - epidemija COVID-19 naj bi bila umetno vzpostavljena zaradi poskusov odstavitve ameriškega predsednika Donalda Trumpa.
- Biološko orožje (2,6 %) – COVID-19 naj bi bil biološko orožje, ki naj bi ga razvili v tajnem laboratoriju za izdelavo biološkega orožja v Wuhanu.
- Bill Gates (2,5 %) naj bi načrtoval cepiva proti virusu COVID-19 opremiti z mikročipi za sledenje in posledično izvajati nadzor nad ljudmi.
- Omrežje 5G (2,1 %) - tehnologija 5G naj bi imela negativne vplive na zdravje.
- Antisemitske teorije zarot (1,6 %) – ideje, da pandemija in z njo povezane zarote spodbujajo protijudovsko razpoloženje v ZDA in Evropi.
- Nadzor populacije (1,3 %) - COVID-19 je namerno načrtovana epidemija, ki bo sčasoma omogočala nadzor prebivalstva.
- Teorije zarote o Dr. Anthonyju Fauciju (1,0 %) so se navezovale na iskanje novega zdravila ali cepiva.
- Teorije zarote o plandemiji (0,7 %), ki temeljijo na 24-minutnem filmu Plandemic, polnemu neresnic.
- Netopirjeva juha (0,6 %) – s koronavirusom so se okužili ljudje, ki so jedli netopirjevo juho.
Raziskavo neresnic in teorij zarot o epidemiji COVID-19 je izpeljala Univerza Cornell. Raziskovalci so v obdobju med 1. januarjem in 26. majem 2020 analizirali 38 milijonov člankov v angleškem jeziku, objavljenih po vsem svetu.