V zadnjem času je zaradi karantenskih ukrepov zaradi COVID-19 in posledično več časa, preživetega pred zasloni različnih naprav, opazen skokovit porast kratkovidnosti, zlasti pri otrocih. Strokovnjaki s tega področja so ta pojav poimenovali »karantenska kratkovidnost«.
Otroci v času karantene bistveno manj časa preživijo na prostem, vse več pa ob uporabi računalnikov, telefonov in tablic, prek katerih se v tem času šolajo, ohranjajo stike s prijatelji, nekateri pa celo prek njih opravljajo interesne dejavnosti, ki so včasih potekale na prostem. Tako so praktično skozi cel dan njihove oči nenehno usmerjene v predmete v neposredni bližini, kar pa lahko zelo vpliva na pojav kratkovidnosti.
Nedavne študije, izvedene na Nizozemskem in Kitajskem, kažejo, da se je zaradi omejitev, ki so zavladale zaradi pandemije COVID-19, verjetnost, da bodo otroci med šestim in osmim letom kratkovidni, v primerjavi s prejšnjimi leti, povečala za kar tri krat.
Kaj pa lahko storimo, da se temu izognemo? V boju proti kratkovidnosti zelo pomagata gledanje v daljavo in dnevna svetloba. Otroka opomnimo, naj se večkrat med »online« predavanjem zazre v daljavo, ne pozabimo pa na preživljanje časa na prostem. Prav tako je smiselno čim bolj omejiti uporabo naprav z zasloni, ki poleg kratkovidnosti lahko povzročajo tudi motnje v spanju.
Vir: DW, 21.01.2021